تحصیل در ترکیه

شاید با مشاهده کسانی که در حال تحصیل در کشور ترکیه هستند و یا داوطلبانی که خواهان تحصیل در این کشور هستند، بارها برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چرا«ترکیه»؟ مگر ترکیه چه مزیتی نسبت به ایران دارد؟ چرا کسانی که خواهان تحصیل در خارج از کشور هستند، به جای ترکیه به کشورهای اروپایی نمی‌روند؟

امروز ما قصد داریم تا جواب تمام سوالات پیش امده برای شما را پاسخ دهیم و اطلاعاتی جامع درمورد تحصیل در ترکیه در اختیارتان بگذاریم. پس با ما همراه باشید.

ترکیه، کشوری که از لحاظ جغرافیای داری موقعیتی مهم و استراتژیک میباشد و دو قاره سبز(اروپا) و کهن (آسیا) را بهم وصل می‌کند و یکی از نبض های مواصلاتی جهان میباشد.

به سبب همین نزدیکی به اروپا و عضویت در پیمان ناتو و همکاری نزدیک با آمریکا، ترکیه در طی سالهای اخیر پیشرفت چشمیگردر زمینه های مختلف تجاری، سیاسی، علمی و فرهنگی داشته است.

قرارگیری در گروه 20 (G-20) به عنوان 17 امین اقتصاد برتر دنیا، داشتن 15 امین ارز رایج در سطح جهان باعث شدت گرفتن این پیشرفت شد به طوری که افراد زیاد از کشورهای اروپایی و آمریکایی مایل به زندگی و سرمایه گذاری در این کشور شدند.

سرازیر شدن افراد متخصص و سرمایه های خارجی باعث جذب نیروهای متخصص خارجی نظیر اساتید برتر دانشگاهی شد که تأثیر شگرفی در رشد علمی ترکیه داشت به طوری که دانشگاه های این کشور در زمینه های تخصصی توانستند در جمع 200 دانشگاه برتر دنیا قرار بگیرند و از بسیاری از دانشگاه های اروپایی پیشی بگیرند.

برای مثال دانشگاه استانبول در زمینه پزشکی رتبه 140، دانشگاه خاورمیانه در زمینه مهندسی رتبه 150 جهانی و رتبه یک منطقه خاورمیانه، دانشگاه حاجت تپه رتبه 150 در زمینه پزشکی و … را کسب کردند.

از طرفی ارائه دروس در اکثر دانشگاه ها به زبان های ترکی،انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، روسی، عربی و … باعث شده داوطلبینی که تسلطی به زبان ترکی ندارند در اکثر موارد با مشکل خاصی مواجه نشوند و تحصیلات خود را به زبان های دیگر ادامه دهند.

تحصیل در ترکیه

کیفیت بالای آموزش و اعتبار جهانی دانشگاه های ترکیه این کشور را به یکی از محبوب ترین مقاصد برای دانشجویان خارجی تبدیل کرده است و سالیانه 65000 دانشجو از آمریکا، اروپا، آسیا و آفریقا در ترکیه مشغول به ادامه تحصیل هستند. در بخش بعدی به برخی از مزایای تحصیل در ترکیه می‌پردازیم که این کشور را برای دانشجویان از سراسر دنیا محبوب ساخته است.

مزایای تحصیل در ترکیه

در راستای اقدامات ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا، دانشگاه های ترکیه بر مبنای استاندار بولونیا اداره می‌شوند که سطح استاندارد هایشان را معادل دانشگاه های اروپایی می‌سازد. ترکیه همچنین عضو برنامه اراسموس می‌باشد که طبق آن دانشجویان در این کشور می‌توانند در صورت تمایل به هر یک از دانشگاه‌ها در دیگر کشورهای عضو این برنامه در آمریکا و اروپا سفر کرده و بخشی از تحصیل خود را در آنجا ادامه دهند. ترکیه مانند دیگر کشورهای اروپایی خدمات گسترده‌ای به دانشجویان ارائه می‌دهد که از میان آنها می‌توان به تخفیف در هزینه حمل و نقل عمومی، خدمات درمانی و بیمه و امکان اشتغال در کارهای دانشجویی اشاره کرد. با توجه به سطح بالای آموزش و اعتبار جهانی دانشگاه‌های ترکیه، ورود به این موسسات در مقایسه با بسیاری کشورهای دیگر از جمله ایران آسان است و این ترکیه را برای بسیاری از دانشجویان خارجی به مقصدی محبوب تبدیل می کند. هزینه تحصیل در ترکیه نیز در مقایسه با آمریکا و خیلی از کشور های اروپایی ارزان تر است و جوانان زیادی از این کشورها به این دلیل به ترکیه جذب می شوند.

در خصوص دانشجویان ایرانی که علاقمند به تحصیل در خارج از کشور می‌باشند، ترکیه در قیاس با گزینه‌های دیگر مزایای قابل توجهی دارد. قیمت پایین لیر ترکیه در مقایسه با دلار و یورو و شهریه‌های مقرون به صرفه دانشگاه‌های ترکیه این کشور را از نظر اقتصادی برای ایرانیان جذاب تر می‌کند. آزمون SAT نیز که مهم‌ترین آزمون ورودی دانشگاه های معتبر در ترکیه است در مقایسه با کنکور سراسری جمهوری اسلامی ایران برای اکثر دانش آموزان ایرانی راحت‌تر است و با کمک استادان ما دانشجویان می توانند به نمره مورد نیاز برای ورود به دانشگاه دلخواه خود دست یابند. توضیحات بیشتر در مورد ورود به دانشگاه های ترکیه در ادامه ارائه خواهد شد. همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما به صورت رایگان مشورت نمایید. لازم به ذکر است که با گذراندن دوره SAT ما و تحصیل به زبان انگلیسی، دانشجویان تسلط بیشتری بر این زبان پیدا کرده و می‌توانند از این فرصت به عنوان سکوی پرتابی به معتبرترین دانشگاه‌های جهان استفاده کنند. علی خصوص که مدارک اخذ شده از اکثر دانشگاه‌های ترکیه مورد قبول سازمان علوم و بهداشت ایران و همچنین سازمان‌های مربوطه در اروپا و آمریکا می باشد.

جدا از تعداد انگشت شماری از دانشگاه‌های سراسری، حتی دانشگاه های معمولی ترکیه رنکینگ جهانی بالاتری از اکثر دانشگاه‌های ایرانی دارند. با این حال  دانشگاه‌های مطرح ترکیه که ما در متیس دانش آموزانمان را برای ورود به آنها تعلیم می‌دهیم از بهترین دانشگاه‌های ایران نیز معتبر تر هستند. برای مثال دانشگاه بیلکنت در آنکارا 98مین دانشگاه جهان در زمینه مهندسی و فناوری است در حالیکه دانشگاه صنعتی شریف در رتبه 350 قرار دارد. با وجود چنین سطح بالایی از پرستیژ جهانی ورود به بیلکنت با SAT به مراتب آسان تر از ورود به شریف با کنکور سراسری می‌باشد و با کمک استادان ما هر ساله دانشجویان ایرانی به این دانشگاه و موسسات هم تراز آن وارد می‌شوند.

اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه

 

مقطع کارشناسی

مقطع کارشناسی در ترکیه برای اکثر رشته‌ها چهار ساله است، به استثناء پزشکی که شش و دندان‌پزشکی که پنج سال به طول می‌انجامند. دانش آموزان برای ورود به مقطع کارشناسی و پزشکی در ترکیه نیاز به مدرک دیپلم دبیرستان و یا معادل جدید آن دارند.

مهم‌ترین قدم برای پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه شرکت در یک آزمون ورودی دانشگاه است. دو آزمون در کشور ترکیه مورد قبول دانشگاه‌ها می باشد : SAT و YOS

SAT کنکور ورود به دانشگاه در آمریکا است و علاوه بر ترکیه در اکثر کشورهای جهان به رسمیت شناخته می‌شود. این مزیت بزرگی است از آنجا که دانش آموز با مدرک SAT می‌تواند به دانشگاه‌های معتبر در سراسر دنیا ثبت‌نام کند. آزمون YOS مختص به ترکیه بوده و از نظر دشواری با کنکور سراسری ایران قابل مقایسه است. تفاوت اصلی این دو آزمون جدا از دشواری آزمون YOS در این است که YOS بیشتر برای تحصیل به زبان ترکی استفاده می‌شود در حالیکه دانشگاه‌های معتبر که رشته‌هایشان را به انگلیسی ارائه میکنند به SAT بیشتر اهمیت می‌دهند. تفاوت دیگر بین این دو آزمون این است که هر دانشگاه امتحان YOS خود را جداگانه برگذار می‌کند و دانشجو باید به دانشگاه‌های مورد نظر خود رفته  و یک به یک در آزمونشان شرکت کند؛ در حالیکه، SAT یک آزمون استاندارد نه تنها در ترکیه بلکه در اکثر کشور های جهان می‌باشد و نیازی به تکرار آن برای هر دانشگاه نیست.

با اینکه مزایای SAT آنرا عمومأ آزمون امن‌تری می کند، انتخاب میان این دو آزمون کاملأ به نیاز و علایق فرد بستگی دارد. پس بهتر است که پیش از انتخاب هر یک با ما مشاوره کنید تا به صورت رایگان بهترین مسیر برای دستیابی به اهدافتان را با هم شناسایی کنیم.

جدا از مدرک دیپلم و آزمون ورودی دانشجویان بسته به زبانی که مایل به تحصیل در آن می باشند (انگلیسی یا ترکی) باید مدرک مربوط به تسلط بر آن زبان را به دانشگاه ارائه کنند. IELTS یا TOEFL برای رشته های انگلیسی زبان و TOMER برای تحصیل به زبان ترکی. لازم به ذکر است که داشتن این مدارک برای پذیرش در اکثر دانشگاه‌ها الزامی نیست و تنها جهت اثبات این است که دانشجو توانایی تحصیل به آن زبان را دارد. بنابراین در صورت نداشتن این مدارک، اکثر دانشگاه‌ها امتحانی مشابه آن‌ها را از پذیرفته شدگان می‌گیرند و در صورت گذراندن این امتحان دانشجو اجازه آغاز تحصیل پیدا می‌کند. در صورت عدم موفقیت در این آزمون، خود دانشگاه کلاس‌های آمادگی برای دانشجویان برگذار می‌کند تا آن ها را به سطح مناسبی برساند. از آنجا که دانشگاه‌ها در این زمینه قوانین منحصر به فرد خود را دارند توصیه می‌شود که پیش از اقدام به این آزمون ها با مشاوران ما به صورت رایگان مشورت کنید تا بهترین مسیر را نسبت به خواسته‌های خود پیدا کنید.

مقطع کارشناسی ارشد و دکترا

افراد دارای مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد که قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارند باید مستقیمأ با دانشگاه مورد نظر خود مراوده کرده و از شرایط برنامه های ارشد یا دکترای آنها اطلاعات کسب کنند. با اینکه شرایط پذیرش در این مقطع شدیدأ به رشته و دانشگاه مورد نظر بستگی دارد، چند نکته عمومی برای تمامی دانشگاه ها از اهمیت خاصی برخوردار است. این‌ها شامل معدل دوره کارشناسی و ارشد، سابقه فعالیت علمی (انتشار مقاله، کتاب، شرکت در کنفرانس‌ها، سابقه کاری مربوط به رشته و …) و رزومه قوی و دقیق می‌باشد. همچنین توصیه نامه از دو استاد مقطع کارشناسی و یا ارشد عمومأ درخواست می‌شود. از آنجا که برنامه‌های این دوره ها بسیار گوناگون و تخصصی می‌باشند، بهترین راه آغاز مراوده با استادانی است که در زمینه مورد علاقه شما مشغول به کارند.

هزینه تحصیل و زندگی

هزینه زندگی در ترکیه در مقایسه با آمریکا و کشور های اروپایی بسیار ارزان تر است. برای مثال در سال 2019 زندگی در ترکیه %60 ارزان تر از آمریکا بود. تحصیل در ترکیه نیز از عموم دیگر کشورهای صنعتی مقرون به صرفه‌تر است. دانشگاه های دولتی در ترکیه شهریه سالیانه بین 800-300 دلار و دانشگاه‌های خصوصی بین 20000-5000 دلار دارند. این مبالغ با توجه به رشته و مقطع تحصیلی تغییر پذیرند.

با وجود قیمت پائین تحصیل نسبت به دیگر کشورهای پیشرفته، دانشگاه‌های ترکیه همچنین خدمات مالی گسترده‌ای به دانشجویان می‌دهند که می تواند شامل بورسیه جزئی، بورسیه صد در صد (که علمأ تحصیل را رایگان می‌سازد) و حتی کمک مالی مستقیم به دانشجویان ممتاز که شامل پرداخت کمک هزینه‌های ماهیانه به آنها می‌باشد. همچنین تخفیف در هزینه خوابگاه و خدمات درمانی از جمله بیمه دانشجویی و یا ارائه رایگان آنها از جمله این کمک‌ها می‌باشد. دریافت این خدمات بستگی به معیار های دانشگاه شما برای رشته مورد نظرتان دارد. مهم ترین معیار در تعیین درصد بورس برای اکثر دانشگاه‌ها نمره SAT ثبت نام کننده است. جهت کسب اطلاع در مورد معیارهای هر دانشگاه در دادن بورس می‌توانید به صورت رایگان با ما مشورت کنید.

اقامت تحصیلی در ترکیه

اقامت در ترکیه به عنوان یک دانشجو یکی از راحت ترین و پرمزایا ترین راه‌های اخذ اقامت در این کشور است. یک دانشجو می تواند به اندازه دوره تحصیلی خود اقامت اخذ کرده و حتی اجازه  کار به صورت پاره وقت را دارا می‌باشد. جدا از مدارک شناسایی از جمله پاسپورت و عکس، دانشجو نیازمند نامه قبولی از دانشگاه منتخبه خود است. این مدارک را میتوان به سفارت ترکیه در ایران و یا سازمان مهاجرت در ترکیه ارائه کرد. همچنین تمامی شهروندان ایرانی می‌توانند سه ماه بدون ویزا در ترکیه به صورت توریستی بمانند. این موضوع ، کار را برای خانواده دانشجویان که مایل به سر زدن به آن ها هستند راحت می کند؛ بر خلاف سایر کشورهای اروپایی که به سختی اجازه ورود به این افراد را می‌دهند. لازم به ذکر است که ما در متیس جهت آرامش خاطر و راحتی دانش آموزانمان تمامی این مراحل را از ثبت نام  SAT تا اخذ اقامت و شروع به تحصیل بر عهده می‌گیریم. اینجا تنها وظیفه دانش آموز درس خواندن است.

دانشگاه های معتبر و مشهور ترکیه و آزمون های ورودی مقطع کارشناسی

دانشگاه فنی
خاور میانه
SAT
دانشگاه استانبول
YOS
حاجت تپه
SAT
دانشگاه آنکارا
YOS, SAT
بیلکنت
SAT
کوچ
SAT
سابانجی
SAT
دانشگاه فنی استانبول
SAT Subject
دانشگاه اگه
YOS
دانشگاه قاضی
SAT
دوکوز ایلول
YOS
چوکورووا
YOS, SAT
آکدنیز
YOS, SAT
آتاتورک
YOS, SAT
فنی یلدیز
YOS, SAT
مارمارا
SAT
ساکاریا
YOS, SAT
آنادولو
YOS, SAT

مقالات اخیر

موضوعات

شبکه های مجازی

اکتبر 2020
ش ی د س چ پ ج
« آگوست    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *