ازمون SAT

آزمون SAT

ازمون SAT که متشکل از سرواژه کلمات  Scholastic Assessment Testمیباشد، توسط سازمان college board  واقع در ایالات متحده آمریکا، برگزار می‌شود.

SAT  دارای دو نوع General و Subject‌میباشد که در کشور ترکیه همه دانشگاه های پذیرنده SAT، نتیجه آزمون General را از شما می‌خواهند، به جزء دانشگاه فنی استانبول(ITU)  که امتیاز SAT mathematics subject test 2 را در مرحله اول پذیرش از داوطلبان میطلبد.

SAT که اولین بار در سال ۱۹۲۶ برگزار شد بارها در طی این سالها دستخوش تغییراتی در ساختار و نام خود شده است.

اخرین تغییری که در  SAT General اعمال شد، در سال ۲۰۱۶ بود و SAT از آن تاریخ new SAT عنوان شد. در طی این تغییرات تعداد بخش‌ها از ۱۰ بخش( ۳ بخش ریاضی، ۳ بخش Reading، ۳ بخش Writing، ۱ بخش Essay (انشانویسی) به ۵ بخش درnew SAT  شامل یک بخش  Reading، یک بخش Writing ، دو بخش ریاضی، یک بخشEssay  کاهش یافت.

زمان ازمون از ۳ ساعت و ۴۵ دقیقه به ۳ ساعت (و ۵۰ دقیقه اضافی برای انشانویسی) تغییر کرد، انشانویسی از حالت اجباری به دلخواه تغییر داده شد، نمره منفی حذف شد، گزینه ها از ۵ تا به ۴‌تا کاهش داده شدند، استفاده از ماشین حساب در بخش اول ممنوع شد، و در نهایت امتیاز کل، با ادغام امیتاز بخش های Reading و writing از ۲۴۰۰ به ۱۶۰۰ کاهش داده شد.

مفاد آزمون

وقتی که دفترچه سوالات رو تحویل میگیرید اولین بخشی که با آن روبه رو می‌شوید Reading هست.

این بخش دارای ۵ متن (۱ متن متشکل از دو متن کوچکتر با حالت قیاسی است) و ۵۲ سوال میباشد، شما ۶۵ دقیقه برای پاسخ دهی به این بخش فرصت دارید.

موضوعات متنون در مورد ادبیات آمریکا و جهان، تاریخ، سیاست، اقتصاد و علم و دانش روز میباشد. هدف این بخش از SAT علاوه محک زدن مهارت شما در زبان انگلیسی، محک زدن سطح درک شما از متون میباشد. برای پاسخ دهی به این بخش علاوه بر داشتن مهارت خوب در زبان انگلیسی باید قوه ادارک و تجزیه تحلیل نسبی نیز داشته باشید.

بعد از اتمام بخش اول و یک استراحت ۱۰ دقیقه ای وارد بخش writing میشوید. این بخش نیز دارای ۴ متن با ۴۴ سوال و ۳۵ دقیقه میباشد. موضوع متون همانند متون بخش Reading میباشد. هدف این بخش محک زدن دانش گرامری شما میباشد.

بعد از اتمام ۳۴ دقیقه بخش Writing شما بلافاصله وارد بخش اول ریاضی میشوید. مبحث ریاضیات SAT شامل تابع، دنباله، جبر و احتمال، انواع معادلات درجه دو و نموداری، اعداد مختلط، هندسه، آمار، سوالات منطق (word problems) و … می‌باشد.

در بخش اول ریاضی شما باید در طی ۲۵ دقیقه به ۲۰ سوال پاسخ دهید. استفاده از ماشین حساب در بخش اول ممنوع می‌باشد.

پس از اتمام ۲۵ دقیقه و بعد از سپری کردن یک استراحت ۵ دقیقه ای شما وارد بخش دوم ریاضیات SAT  میشوید.

این بخش از ریاضیات SAT دارای ۳۸ سوال و ۵۵ دقیقه زمان می‌باشد، سوالات منطق (word problem) نیز اغلب در این بخش از SAT مطرح میشوند.

چه امتیازی برای قبولی نیاز است؟

به صورت فرمالیته برای مجاز شدن جهت ارائه درخواست پذیرش از دانشگاه با توجه به سطح دانشگاه های مختلف شما حداقل به امیتازهای 1000-1100-1200 نیاز دارید.

اما در واقعیت شما به نمره­ای فراتر از این نمره ها احتیاج دارید که البته هیچ مینموم قطعی نمی­توان برای آن تعیین کرد و اطلاعات زیر صرفا حاصل مشاهدات سالهای قبل هستن

حداقل نمره لازم برای رشته­های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی:
دانشگاه­های تراز اول :1400 (امتیاز بخش ریاضی حداقل 760)
دانشگاه های متوسط به بالا: 1350 (امتیاز بخش ریاضی حداقل 740)
دانشگاه های متوسط به پایین: 1300 (امتیاز بخش ریاضی حداقل 720)

حداقل نمره لازم برای رشته­های مهندسی، حقوق، پیراپزشکی و… :
دانشگاه های تراز اول: 1350 (امتیاز بخش ریاضی حداقل 740)
دانشگاه های متوسط به بالا: 1300 (امتیاز بخش ریاضی حداقل 720)
دانشگاه های متوسط به پایین: 1250 (امتیاز بخش ریاضی حداقل 720)

چگونه می­توانم برای SAT آماده شوم؟

آکادمی متیس دوره­های مختلف آمادگی برای آزمون SAT برای دانش­آموزان مختلف متناسب با سطح آنها دارد.

و البته در این بین سخت­کوشی و تمرکز مهمترین نقش را دارد.

چگونه میتوانم برای آزمون ثبت نام کنم؟

آکادمی متیس تمامی مراحل ثبت نام را برای شما انجام می­دهد.

 

جهت دریافت مشاوره تخصصی با ما تماس بگیریدLeave a Reply