آزمون YÖS

آزمون YÖS

آزمون یوس (YÖS) که متشکل از سرواژه های کلمات ترکی Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı  به معنای «آزمون ورودی داوطبان خارجی» می باشد، به آزمونی اطلاق میشود که هر ساله توسط دانشگاه های ترکیه برگزار می شود و داوطلبان خارجی که قصد ورود به دانشگاه های ترکیه در مقاطع کارشناسی و پزشکی و دندانپزشکی را دارند باید امتیاز لازمه در این آزمون را کسب کنند.

آزمون YÖS تا سال 2010 توسط سازمان ÖSYM به صورت سراسری برگزار میشد که از سال 2011 به صورت مستقل توسط هر دانشگاه جداگانه برگزار می شود. از مهمترین دانشگاه های برگزار کننده آزمون YÖS می توان به دانشگاه آنکارا، دانشگاه استانبول، دانشگاه اگه (اژه)، دانشگاه 9 ایلول، دانشگاه آتاترک، دانشگاه چوکوروا، دانشگاه سلیمان دمیرل، دانشگاه آکدنیز، دانشگاه 19 مایس، دانشگاه دوزجه، دانشگاه اینونو، دانشگاه اولوداغ، دانشگاه گازیان تپ و دانشگاه یوزونجو یل شهر وان اشاره کرد.
در بین اکثر دانشگاه ها با نتیجه یوس سایر دانشگاه های مطرح نیز اقدام به پذیرش دانشجو میکنند.

برای شرکت در آزمون YÖS نیازی به فارغ­التحصیلی از دبیرستان نمیباشد ولی بعد از اعلام نتایج و جهت ثبت نام در دانشگاه شما حتما باید مدرک پیش دانشگاهی و یا دیپلم 12 ساله خود را داشته باشید. شرکت در آزمون YÖS برای رشته های مختلف دبیرستانی محدودیت ندارد و داوطلبان تمام رشته های ریاضی، تجربی، انسانی، فنی و کاردانش میتوانند در آزمون شرکت کنند و به شرط داشتن مدرک 12 ساله وارد رشته های دلخواه اعم از پزشکی، دندانپزشکی، مهندسی و … شوند.

در این بین این نکته مهم قابل ذکر است که دانشگاه بیلکنت  (برترین دانشگاه ترکیه در رتبه بندی کلی و در رشته های علوم انسانی) ، دانشگاه حاجت تپه (برترین دانشگاه ترکیه در زمینه علوم پزشکی)، دانشگاه فنی خاورمیانه (برترین دانشگاه فنی ترکیه و منطقه خاورمیانه)، دانشگاه فنی استانبول ( دومین دانشگاه برتر ترکیه در زمینه فنی و مهندسی)، دانشگاه کوچ (دومین دانشگاه برتر ترکیه در رتبه بندی های کلی) و دانشگاه مارمار جزو مشهورترین و برترین دانشگاه های ترکیه هستندکه فقط با آزمون SAT اقدام به پذیرش دانشجو میکنند.
در این بین دانشگاه استانبول، دانشگاه اگه (اژه) و دانشگاه 9 ایلول جزو مشهورترین و برترین دانشگاه ها هستند که فقط با آزمون YÖS نسبت به پذیرش دانشجو اقدام می کنند.
دانشگاه آنکارا و دانشگاه آتاترک هم که به هردو آزمون SAT و YÖS پذیرش دانشجو دارند در اغلب موارد اولویتشان با YÖS میباشد، مگر درصورت کسب امتیاز بسیار عالی در آزمون SAT.

مفاد آزمون YÖS و بودجه بندی آن

آزمون YÖS شامل 3 مبحث ریاضی، هندسه و هوش میباشد. برخی از دانشگاه ها نمره منفی نیز لحاظ می کنند.
بخش ریاضی YÖS اغلب شامل مباحث ریاضیات پایه، معادلات، توابع، جبر و احتمال، لگارتیم و… میباشد که کمابیش با ریاضیات تجربی دبیرستان برابری میکند.

بخش هندسه YÖS اغلب شامل مباحثی چون زاویه ها، روابط مثلثاتی، مساحت و محبط اشکال مختلف و… می شود.

و بخش هوش نیز شامل شکل ها و مباحثی هست که خلاقیت و توانایی ذهنی شمارا به چالش میکشند و اغلب از فرمول های ریاضی و هندسه پیروی نمکینن و قوانین و فرمول های حاکم بین شکل ها و مسائل را باید با خلاقیت خود کشف کنید.

تعداد سوالات و زمان پاسخگویی بین یوس دانشگاه های مختلف متفاوت هست. تعداد سوالات از 45 سوال شروع شده و تا 100 تا سوال ادامه دارد و زمان پاسخدهی بین 60 تا 150 دقیقه میباشد.

 

جهت دریافت مشاوره تخصصی با ما تماس بگیریدLeave a Reply